Община Благоевград е още една крачка по-близо до подмяна на старите печки на дърва и въглища с екологични уреди за отопление

news-single-main-image
icon

Община Благоевград е още една крачка по-близо до подмяна на старите печки на дърва и въглища с екологични уреди за отопление

Община Благоевград поетапно ще замени старите печки на дърва и въглища с нови екологични отоплителни уреди на ток и пелети, което сериозно ще допринесе за намаляване на фините прахови частици и подобряване качеството на въздуха. Това предвижда готово проектно предложение на Община Благоевград по процедура „ЗА ПО - ЧИСТ ВЪЗДУХ!“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., което беше внесено в информационната система ИСУН на 19 октомври.

Чрез този проект, на стойност 21,7 млн. лева, Община Благоевград има реалната възможност да реализира мащабна по размер подмяна на топлоуредите на дърва и въглища, ползвани от домакинствата на територията на общинския център и селата. В случай, че оценителната комисия приключи в по-бързи срокове, то благоевградчани ще могат да подават заявления за алтернативно отопление още през месец декември тази година.

Право да кандидатстват ще имат всички физически или юридически лица, собственици или съсобственици на имот с жилищно предназначение в едноетажни или многоетажни жилищни сгради, които се отопляват на печки, котли и камини с дърва и/или въглища.

При стартиране на проекта Община Благоевград ще проведе мащабна информационна кампания, в която ще бъдат разяснени ползите от подмяната на старите горивни устройства с нови екологични алтернативи. Ще бъде предоставена детайлна информация, относно процеса по изпълнение на проекта и етапите, през които ще преминат кандидатстващите.

Проведено социологическо проучва на територията на Община Благоевград показва, че около 7 хил. домакинства, които се отопляват на твърдо гориво, биха се включили в програма за подмяна на уреди, използващи дърва и въглища за отопление с такива, които работят с електричество или пелети.

Припомняме, че в предходния програмен период Община Благоевград беше отпаднала от финансирането, като договори бяха сключени само с Бургас, Видин, Горна Оряховица, Димитровград, Монтана, Пловдив, Смолян и Столична община. Четири години по-късно Благоевград има реалния шанс да стане осмата община в България, преминала към екологично отопление.

Сподели: